Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2020-10-02 06:38:29

Poleć znajomemu

Dieta po przeszczepieniu wątroby – zalecenia dla Pacjentów

Znajomość zasad zdrowego odżywiania jest kluczowa dla pacjentów po transplantacji, ponieważ prawidłowa dieta determinuje szybkość powrotu do zdrowia po przeszczepieniu. Dieta po przeszczepieniu wątroby powinna być bogata w warzywa i owoce, nabiał, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i ryby. Dzięki zbilansowanym posiłkom oraz regularności ich spożywania można uchronić się przed otyłością, która jest groźna nie tylko dla przeszczepionego narządu, ale dla ogólnego funkcjonowania organizmu.

Zasady, jakimi powinni kierować się Pacjenci po przeszczepieniu:

  1. Odżywiaj się regularnie – przyjmuje się, że należy spożywać 5 posiłków dziennie, o stałych porach. Dzięki temu stężenie glukozy będzie stałe, co uchroni przed nagłym uczuciem trudnego do opanowania głodu.
  2. Różnorodność posiłków w oparciu o wskazane produkty. Im bardziej urozmaicony jadłospis tym więcej substancji odżywczych, witamin i minerałów jest dostarczanych do organizmu.
  3. Unikaj produktów wysokokalorycznych złożonych głównie z tłuszczu i cukrów, które sprzyjają tyciu.
  4. Unikaj tłuszczów nasyconych (np. smalec) i poddanych przetworzeniu (margaryna) oraz tych ukrytych (np. w ciastkach, czekoladzie).
  5. Wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (IG).
  6. Spożywaj dużo warzyw i owoców (oprócz grejpfruta, ze względu na możliwe interakcje z lekami immunosupresyjnymi).
  7. Dbaj o mikroflorę jelitową.
  8. Pij wodę.
  9. Ogranicz sól.
  10. Nie pij alkoholu.

Chorzy po transplantacji szczególną uwagę powinni zwrócić na spożywanie tłustych mięs i przetworów mięsnych, zapiekanek, frytek, hamburgerów i słodyczy. Nie są one wskazane w diecie po przeszczepie wątroby. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem produktów wskazanych do spożywania, dostępnym na naszej stronie w sekcji „Niezbędnik pacjenta – zalecenia dietetyczne”– zobacz więcej.

Należy pamiętać, że u chorych po przeszczepieniu wątroby może rozwinąć się cukrzyca potransplantacyjna.  Pacjenci z cukrzycą muszą regularnie dokonywać pomiarów stężenia glukozy we krwi. Zmiana sposobu odżywiania, w tym przestrzeganie powyższych zaleceń może znacznie zmniejszyć u nich zapotrzebowanie na insulinę. Dodatkowo umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny, który pomoże zredukować zbędną masę ciała również przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na insulinę. Nie zapominajmy także o wodzie, której odpowiednia ilość jest niezbędna do funkcjonowania organizmu. Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów jest kluczowym elementem w powrocie do zdrowia, zarówno dla pacjentów po przeszczepie nerki, jak i wątroby

Konsekwencje zdrowotne otyłości

Konsekwencje zdrowotne otyłości są ogromne. Należą do nich: cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, zawał serca, wzrost stężenia cholesterolu we krwi (zwłaszcza frakcji LDL) i trójglicerydów, uszkodzenia kłębuszków nerkowych, bezdech nocny, trudności w oddychaniu, refluks żołądkowo-jelitowy, stłuszczenie wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, ból pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów, żylaki, rozstępy, choroby nowotworowe, problemy psychologiczno-społeczne. Warto zatem zastosować się do przytoczonych zasad zdrowego odżywania i wiedzieć, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta po przeszczepie wątroby. W przypadku problemów z utrzymaniem właściwej wagi zachęcamy do umówienia się na wizytę do dietetyka. Pamiętaj jednak, aby przedstawić dietetykowi cały obraz swojej sytuacji zdrowotnej. W razie wątpliwości skontaktuj się również ze swoim lekarzem prowadzącym.

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2 października 2020

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.