Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2020-10-02 06:35:41

Poleć znajomemu

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów po zabiegu transplantacji nerki jest jednym z elementów leczenia. W początkowym okresie, gdy nerka podejmuje pracę i oczekuje się na unormowanie wskaźników jej wydolności (obniżenie stężenia kreatyniny we krwi), ilość moczu stopniowo zwiększa się i konieczne jest, aby wypijać adekwatną do tego ilość płynów (niekiedy nawet 3-4 litry na dobę). W tym czasie rekomendowana jest woda źródlana niegazowana. Zamiennie można stosować słabą herbatę czarną lub owocową. W przypadku braku zaburzeń glikemii możliwe jest picie niskosłodzonych kompotów owocowych lub delikatnego kisielu.

W sytuacji, gdy stężenie kreatyniny jest zadowalające i nie występuje zakażenie układu moczowego, wystarczy przyjmowanie 2-3 litrów płynów, wśród których powinna dominować niegazowana woda średnio zmineralizowana o niskiej zawartości sodu.

W całym okresie potransplantacyjnym nie zaleca się picia napojów wysokoenergetycznych (cola, soki słodzone), zawierających alkohol i energetyzujących. Płyny te mają bardzo dużo kalorii oraz mogą zawierać substancje niebezpieczne dla nerki. Woda gazowana nie jest zabroniona, ale wypijanie jej w dużych ilościach może podrażniać żołądek i być przyczyną przykrych wzdęć.

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2 października 2020

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.