fbpx

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2021-06-25 20:08:43

Poleć znajomemu

Przez pewien czas (kilka tygodni) od zabiegu ope­racyjnego pozostajesz rekonwalescentem. W tym okresie nie powinieneś wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego, powodującego wyraźne zmęczenie. Nadmierny wysiłek może doprowadzić do powstania przepukliny w bliźnie pooperacyj­nej i później do konieczności naprawienia jej za pomocą operacji chirurgicznej. Ćwiczenia fizycz­ne, szczególnie siłowe, połączone z napinaniem mięśni brzucha i zginaniem tułowia, mogą spra­wić, że dopiero co przeszczepiony narząd, który nie zdążył jeszcze wytworzyć zrostów z otacza­jącymi tkankami, może się przesunąć, obniżyć, a naczynia nerkowe lub moczowód mogą ulec zagięciu. Wówczas może być potrzebny kolejny naprawczy zabieg operacyjny.

Po około 6 miesiącach od zabiegu przeszczepie­nia narządu powinien być już możliwy powrót do aktywności fizycznej, na­wet intensywnej, w tym do wyczynowego upra­wiania sportu, szczególnie jeśli był on uprawiany przed przeszczepem. Decyzję podejmiesz wspólnie z Twoim prowadzą­cym lekarzem transplantologiem.

Racjonalny wysiłek fizyczny należy podejmo­wać stopniowo, a w podjęciu decyzji o upra­wianiu sportu powinien uczestniczyć lekarz.

 

W pierwszych tygodniach po przeszczepieniu zalecane są:

spacery, pływanie (w przypadku pływania w basenie stosuj profilaktykę prze­ciwbakteryjną w postaci np. leków zawiera­jących furazydynę). Unikaj intensywnych ćwi­czeń mięśni brzucha.

Do 6 miesięcy od przeszczepienia:

Nie należy wykonywać ćwiczeń związanych z napinaniem mięśni brzucha, np. podnosze­nie ciężkich przedmiotów o wadze powyżej 5–7 kg oraz pchanie lub ciągnięcie przedmio­tów ważących powyżej 10–12 kg.

Powyżej 6 miesięcy od przeszczepienia:

Możliwe są ćwiczenia i uprawianie dyscyplin sportowych odpowiadających własnej kondy­cji, zainteresowaniom i umiejętnościom. Nie zaleca się jednak uprawiania sportu kontakto­wego, gdyż ćwiczenia te mogą uszkodzić ner­kę (szczególnie sporty walki, piłka nożna, rug­by). Należy bardzo dokładnie rozważyć czy warto kontynuować uprawianie sportów, szcze­gólnie narażających Cię na urazy (np. jazda konna, wyścigi samochodowe).

WAŻNE:

Uprawiaj taki sport, który nie powoduje nadmiernego zmęczenia, nie naraża Cię na powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej, nie wystawia Cię na nadmierne ryzyko utraty dobrze funkcjonującej przeszczepionej nerki.

Uzupełniaj na bieżąco płyny – Twój organizm odwadnia się podczas ćwiczeń.

Warto wspomnieć, że niektórzy pacjenci biorą udział w zawodach sportowych dla osób po transplantacji i osiągają w nich sukcesy (np. jazda na nartach, biegi). O zawodach sportowych po transplantacji można poczytać w internecie – również jest tam wiele zdjęć naszych pacjentów. Można rozważyć wzięcie w nich udziału.

Dla zachowania dobrej kondycji przeszczepionej nerki pamiętaj o jej właściwym ukrwieniu. Naczynia krwionośne (tętnica i żyła) doprowadzające i odprowadzające krew do nerki połączone są z naczyniami biodrowymi. Z tego powodu należy unikać długotrwałego siedzenia z podkurczonymi nogami. Warto co pół godziny wstać, wyprostować się i przespacerować chociaż kilka metrów. Warto położyć się i rozprostować wszystkie zagięte naczynia. Pomoże to w lepszym ukrwieniu i docelowo w utrzymaniu lepszej kondycji przeszczepionego narządu.

 

Na podstawie: „Broszura edukacyjna dla pacjentów po przeszczepieniu nerki lub wątroby

Ewa Król, Beata Białobrzeska, Alicja Dębska-Ślizień, Beata Imko-Walczuk, Dorota Miszewska-Szyszkowska, Wydanie III, Warszawa 2020

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

25 czerwca 2021

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/61/07/2021

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.