fbpx

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2020-10-02 06:39:09

Powiązane tematy

Poleć znajomemu

Leki immunosupresyjne, które są niezbędne, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionych narządów, utrudniają organizmowi biorcy przeszczepu zwalczanie infekcji. Objawy, takie jak kaszel lub gorączka, które mogłyby ustąpić samodzielnie przed zabiegiem transplantacji, powinny być sygnałem ostrzegawczym dla pacjenta po przeszczepieniu. Jeśli jesteś biorcą przeszczepu i masz jakiekolwiek objawy infekcji opisane na tej stronie, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zalecane jest, aby to lekarz ocenił Twój stan i określił jakie podjąć dalsze kroki leczenia. Nigdy do końca nie można być pewnym, co może oznaczać gorączka po przeszczepieniu.

Radzenie sobie z gorączką

Gorączka u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne jest ważnym sygnałem ostrzegawczym o możliwości występowania zakażenia lub odrzucania narządu. Nawet jeśli gorączka trwa niezbyt długo, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli gorączka ustąpi, nie oznacza to, że przyczyna gorączki (zwykle infekcji) zniknęła. Należy pamiętać, iż zakażenia u biorców przeszczepów mogą przebiegać znacznie bardziej gwałtownie niż w przypadku pozostałych osób. Nie wskazane jest czekanie, aż gorączka sama przejdzie. Obniżenie ciepłoty ciała np. ogólnodostępnymi lekami przeciwgorączkowymi to zamaskowanie prawdziwych objawów, dlatego konsultacja z lekarzem jest konieczna. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania zdecyduje, czy leczenie jest możliwe w warunkach domowych, czy należy pacjenta skierować na hospitalizację. Zaordynuje on odpowiednie leki oraz podejmie decyzję, czy konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Pacjenci po transplantacji z uwagi na stosowane leczenie immunosupresyjne narażeni są na występowanie rzadkich zakażeń. Należą do nich m. in.: cytomegalia i inne rzadkie infekcje wirusowe oraz pneumocystozowe zapalenie płuc.

Ponadto półpasiec, ospa wietrzna czy opryszczka wargowa mogą szybko rozwinąć się do ciężkiej postaci zagrażającej zdrowiu lub życiu. Biorca przeszczepu nie powinien samodzielnie podejmować leczenia, ponieważ wiele leków przeciwgorączkowych może niekorzystnie wpływać na działanie przeszczepionego narządu. Należy pamiętać o tym, że każde dodatkowe leczenie musi być skonsultowane z Ośrodkiem Transplantacyjnym.

Samokontrola i profilaktyka

Co najmniej 6 miesięcy od przeszczepienia narządu, wskazane jest codzienne prowadzenie Dzienniczka Samokontroli. Temperaturę ciała należy sprawdzać w godzinach popołudniowych (około godz. 16). Pomiaru należy dokonać pod pachą tej ręki, na której pacjent nie ma czynnej przetoki tętniczo-żylnej do hemodializy. Temperaturę ciała oraz kilka innych parametrów, jak:

  • masa ciała;
  • ciśnienie tętnicze;
  • tętno;
  • bilans płynów;
  • glikemia (jeśli wymagana)

Należy wpisywać do regularnie prowadzonego Dzienniczka Samokontroli. Jeśli pacjent nie posiada dzienniczka można skorzystać z karty opieki długoterminowej znajdującej się na naszej stronie w sekcji materiałów do pobrania. Kontrola własnego organizmu oraz świadomość tego, co może oznaczać gorączka po przeszczepie, są kluczowe dla prawidłowego procesu rekonwalescencji pacjentów po przeszczepieniu nerki lub wątroby. W przypadku wątpliwości zawsze należy poradzić się lekarza prowadzącego.

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2 października 2020

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.