fbpx

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2020-10-02 06:38:58

Powiązane tematy

Poleć znajomemu

Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po tygodniu od opuszczenia szpitala. Wynika to m. in. z tego, że stężenia leków immunosupresyjnych we krwi mogą się jeszcze wahać i wymagają częstszego monitorowania w pierwszych tygodniach po przeszczepieniu.

Kolejne wizyty planowane są indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po transplantacji zazwyczaj odbywają się co 2-3 tygodnie, z czasem odstępy pomiędzy wizytami są wydłużane. Docelowo – po około roku od transplantacji terminy wizyt ustalane są zwykle co 3 miesiące. Pierwsze wizyty odbywają się w ośrodku, w którym przeszczepiono narząd. Następnie Pacjenci mogą zdecydować się na odbywanie wizyt kontrolnych w poradni transplantacyjnej bliżej miejsca zamieszkania. Udając się do lekarza, zawsze warto wiedzieć, co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie.

Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby dobrze przygotować się do wizyty*

 1. W dniu wizyty, przed pobraniem krwi do badań bądź na czczo.
 2. Nie wolno przyjmować porannej dawki leków immunosupresyjnych, których stężenie we krwi ma być zmierzone.
 3. Należy przygotować i zabrać ze sobą leki, których stężenie będzie mierzone oraz kanapkę i napój.
 4. Wszystkie inne leki należy przyjąć.
 5. Lek immunosupresyjny zabrany ze sobą należy przyjąć zaraz po pobraniu krwi na oznaczenie jego stężenia. Potem można już zjeść zabraną ze sobą kanapkę i napić się.
 6. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, koniecznie zabierz ze sobą „pen” z insuliną i glukometr.
 7. Należy zabrać również prowadzony Dzienniczek Samokontroli zawierający informacje z pomiarów: ciśnienia tętniczego, masy ciała, ilości oddawanego moczu itp.
 8. Pacjenci chorujący na cukrzycę zabierają Dzienniczek samokontroli stężenia glukozy (nieważne czy jest to cukrzyca typu 1, 2 czy potransplantacyjna).
 9. Warto wcześniej przemyśleć i zanotować pytania, które chce się zadać lekarzowi w trakcie wizyty.
 10. Przed każdą wizytą warto aktualizować spis leków z uwzględnieniem zapasu każdego z nich (należy wiedzieć, ile opakowań leków zostało w domu, na jak długo jeszcze wystarczą). Dzięki takiemu podejściu Pacjent zawsze ma odpowiednią ilość leków w domu.

* Na podstawie: Red. Ewa Król, Dorota Miszewska-Szyszkowska, Wizyty kontrolne [w:] Broszura edukacyjna dla pacjentów po przeszczepieniu nerki lub wątroby, Warszawa 2019

Przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych oraz regularnie przyjmowane leki immunosupresyjne to kluczowe elementy w procesie rekonwalescencji Pacjenta po przeszczepie nerki lub wątroby.

Co zrobić, aby pamiętać o zaplanowanych wizytach u lekarza transplantologa?

 1. Zapisuj datę i godzinę w kalendarzu w telefonie. Ustaw przypomnienie – tygodniowe i dzień przed planowaną wizytą.
 2. Skorzystaj z tradycyjnego kalendarza ściennego lub planera z widokiem miesięcznym. Po ustaleniu wizyty od razu zaznacz ją w kalendarzu.
 3. Skorzystaj z terminarza wizyt kontrolnych dostępnego na naszej stronie www.biorcyzycia.pl w sekcji Materiały do pobrania.
 4. Poproś rodzinę o przypominanie o wizytach.

Powyższe wskazówki pomagają przygotować się i podpowiadają co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie. Dzięki dobrej organizacji i umiejętności zarządzania swoim procesem rekonwalescencji zwiększasz swoje szanse na szybki powrót do zdrowia po przeszczepie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem i stosowaniem leków zapytaj swojego lekarza prowadzącego.

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2 października 2020

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.