Rozmowa transplantologa z ginekologiem - w trosce o zdrowie kobiet przed i po przeszczepieniu - biorcyŻYCIA

Rozmowa transplantologa z ginekologiem - w trosce o zdrowie kobiet przed i po przeszczepieniu

14 stycznia 2022 25 min

Zapoznaj się również z odpowiedziami na poniższe pytania, nadesłanymi przez pacjentki:

1. Czy po oddaniu nerki można zajść w ciążę? Czy należy się spodziewać jakichkolwiek komplikacji? Czy jest wtedy problem z prowadzeniem ciąży od strony ginekologa?

Ciąża po oddaniu narządu jest jak najbardziej możliwa, zgodnie z wytycznymi przed koncepcją należy skonsultować się z transplantologiem lub nefrologiem celem oceny funkcji jedynej nerki. Fakt oddania narządu nie zwiększa ryzyka dla ciąży

2. Czy jeśli pierwsza ciąża po przeszczepieniu skończyła się cesarskim cięciem, czy druga ciąża też jest obarczona takim ryzykiem?

Zasadniczym pytaniem jest jakie są wskazania do pierwszego cięcia cesarskiego. Jeśli nie są to wskazania istniejące przed ciążą (niektóre choroby kardiologiczne, neurologiczne, okulistyczne) czy też pojawiły się w ciąży (nieprawidłowe położenie płodu, łożyska) to ryzyko jest takie samo jak u kobiet nie będących po przeszczepieniu. Sam przeszczep narządu nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Szanse na poród siłami natury po jednym cięciu cesarskim wynoszą statystycznie około 70-80 % więc są dość wysokie.

3. W jaki sposób się myć po przeszczepieniu, czy można myć się w wannie? Jak dbać o higienę?

Nie ma przeciwwskazań do żadnych form higieny osobistej. Oczywiście jeśli jest to jakiś czas po przeszczepieniu i rany pooperacyjne są wygojone.

4. Brak miesiączki lub nadmierne krwawienia po przeszczepieniu – czy to powód do niepokoju?

Zaburzenia miesiączkowania zawsze wymagają wyjaśnienia i prób znalezienia odpowiedzi co jest ich przyczyną. Po przeszczepieniu w większości cykl płciowy (menstruacyjny) stabilizuje się i pojawiają się regularne miesiączki, gdyż powraca owulacja. Jeśli występują zaburzenia cyklu należy zgłosić się do ginekologa i wspólnie poszukać przyczyn takich zaburzeń.

5. Gorączka w trakcie miesiączki (po przeszczepieniu) od kilku cykli – czy to groźne? Do kogo się udać (ginekologa czy transplantologa?)

Gorączka jest zawsze objawem patologicznym, za gorączkę uznajemy temperaturę > 38 stopni; ciepłota ciała ok. 37 stopni może występować w pierwszych dniach miesiączki, gdyż to pozostałość działania progesteronu. Jednak jeśli mamy do czynienia z rzeczywistą gorączką >38 stopni koniecznie należy to wyjaśnić; pierwszym konsultującym powinien być ginekolog

6. Czy infekcje pochwy zagrażają przeszczepionemu narządowi?

Kobiety otrzymujące leczenie immunosupresyjne częściej niż inne mają skłonność do infekcji pochwy i dróg moczowych. Zakażenia drożdżakowe – (zakażenia Candida albicans) mogą występować częściej więc bardzo istotna jest skuteczna terapia, a następnie utrzymanie właściwej flory w pochwie poprzez np. stosowanie probiotyków. Infekcje drożdżakowe w pochwie nie zwiększają ryzyka zakażeń w drogach moczowych. U pacjentek po menopauzie flora pochwy zmienia się i może być źródłem infekcji. W tej grupie kobiet w razie nawracających zakażeń stosuje się kremy lub globulki estrogenowe dopochwowo. Przywracają one prawidłową florę pochwy.

7. Czy po przeszczepieniu, będąc w ciąży, można uprawiać sport, w tym chodzić na basen?

Przeszczep nie jest absolutnie przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. W trakcie ciąży należy być aktywnym. Obowiązują podobne zasady, jak w przypadku innych kobiet w ciąży. Dość powszechnym testem, który ocenia prawidłowość wysiłku fizycznego w ciąży jest tzw. „test mowy” („speech test”) – polega on na tym, że wysiłek jest prawidłowy jeśli w trakcie jego wykonywania kobieta może swobodnie rozmawiać. Zapewnia to utrzymywanie treningu tlenowego, a unikanie beztlenowego, który w ciąży nie jest zalecany. Najlepsze formy sportu to marsze i basen.

8. HTZ po przeszczepieniu – co warto wiedzieć?

Hormonalna terapia zastępcza albo jak właściwiej określamy to obecnie HRT – hormone replacement therapy – czyli hormonalna terapia substytucyjna powinna być stosowana we wszystkich sytuacjach, kiedy kobieta tego wymaga tzn. jeśli objawy okresu menopauzalnego utrudniają codzienne funkcjonowanie. Oczywiście istnieją ogólne przeciwwskazania jak zwiększone ryzyko zakrzepicy, nowotwory hormonalnie zależne, ale sam przeszczep nie jest przeciwskazaniem do HRT.

Autorzy:

Dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski (Prof. PUM)
Dr hab. n. med. Ewa Kwiatkowska

Data aktualizacji:

2022-01-17 12:38:53

Poleć znajomemu

Autorzy:

Dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski (Prof. PUM)
Dr hab. n. med. Ewa Kwiatkowska

Data aktualizacji:

17 stycznia 2022

Poleć znajomemu


wróć do Zaleceń i faktów

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/112/10/2021

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.