Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2020-10-02 06:39:18

Powiązane tematy

Poleć znajomemu

Podstawowym narzędziem do pracy dla Pacjenta po przeszczepie jest Dzienniczek samokontroli, prowadzony regularnie przez przynajmniej 6 miesięcy od zabiegu. Dzienniczek samokontroli jest zapisem najważniejszych parametrów organizmu biorcy przeszczepu, a mianowicie:

  • Masa ciała;
  • Temperatura ciała;
  • Ciśnienie tętnicze krwi;
  • Tętno;
  • Bilans płynów;

Jak prawidłowo prowadzić samokontrolę?

Należy ważyć się codziennie rano, po skorzystaniu z toalety, przed śniadaniem. Masa ciała wieczorem jest zazwyczaj wyższa nawet o 1-2 kg.

W warunkach domowych przez pierwsze 6 miesięcy temperaturę ciała należy mierzyć przynajmniej raz dziennie w godzinach popołudniowych (około godziny 16:00). Pomiaru należy dokonywać pod pachą tej ręki, na której nie ma czynnej przetoki tętniczo-żylnej do hemodializy. Prawidłowa temperatura ciała powinna wynosić  36,6-37°C.

Ciśnienie należy mierzyć zawsze o tej samej porze – rano przed zażyciem leku obniżającego ciśnienie lub 2 godziny po zażyciu porannej dawki leków.

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego krwi powinna wynosić mniej niż 140/90 mm Hg przy czym optymalna wartość wynosi 120/80 mm Hg.

Prawidłowa częstość akcji serca powinna wynosić około 68-84 uderzeń na minutę.

Bilans płynów powinien być zbliżony do zera, tzn. po odjęciu wydalonej objętości moczu i strat wody przez skórę oraz oddychanie od objętości płynów przyjętych powinieneś otrzymać wartość zbliżoną do zera.

Autor:

Redakcja biorcyzycia.pl

Data aktualizacji:

2 października 2020

Powiązane tematy

Poleć znajomemu


Polecamy

wróć do Bazy wiedzy

Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?

skontaktuj się z nami

CHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.